Szukasz tłumacza ekspresowego z angielskiego, niemieckiego lub francuskiego w Warszawie? Tłumacz bez błędów!
miesięczne archiwum

Czerwiec 2017

Gotyzm w Angli – kontynuacja

Wiele zabytków zaginęło niestety w czasie wojen religijnych. Najpiękniejsze zespoły w Salisbury i w Lichfield są dziś jsdynie dziewiętnastowieczną restauracją. W stanie pierwotnym zachowały się jedynie Wells i Exeter. W Wells (pierwsza połowa XIII w.) dekoracja rzeźbiarska fasady wkracza również na ściany boczne. Składa się na nią 180 rzeźb, z…
Czytaj więcej...

SZTUKA ROMAŃSKA

Przedstawiliśmy fakty. Wracamy do problemu postawionego ną początku: Wschód czy Rzym? - a raczej do jego zachodniego aspektu: czy powstanie architektury romańskiej na Zachodzie w wieku XI jest miejscowym odrodzeniem sztuki rzymskiej, czy wynikiem ekspansji Wschodu? Przez długi czas utrzymywał się pierwszy pogląd: podobnie jak język romański…
Czytaj więcej...

Odtworzenie historii budowy z XVI w

Nikt nie zaprzecza głównej roli Rossa i Primaticcia w dekoracji pałacu w Fontainebleau, jednak architektura, dawniej uważana za arcydzieło Serlia, w świetle nowszych badań wydaje się dziełem Gilles Le Bretona. Włochom przypisać można jedynie pewne dekoracyjne dodatki w Cour Ovale i skrzydle de la Belle Cheminée.
Czytaj więcej...

RENESANS W PAŃSTWIE HISZPAŃSKIM CZ. II

Berruguete (ok. 1486 -1561), mimo że sam odbył podróż do Włoch, przeciwstawia się italianistom, rzeźbiarzom w marmurze, już samym materiałem, w którym pracuje - drzewem. Pozostawia je bez polichromii w stallach katedry w Toledo (po 1539), maluje i złoci w wielkich ołtarzach: ołtarzu Hieronimitów w Olmedo (1526) i ołtarzu z kościoła S. Benito w…
Czytaj więcej...

Delacroix i jego obrazy

Ucieczką od rzeczywistości jest dla niego_ WschócL-jdzieki szkicom zebranym w ciągu kilku tygodni pobytu w Afryce, przedłuży niejako ten pobyt o trzydzieści lat. Z albumów tych szkiców czerpać będzie systematycznie tematy: mężczyźni i kobiety (Kobiety algerskie, WesgLeżydowskie w Maroku, Mulay Abd-er-Rahman), pejzaże (Brzegi UedSebu), wreszcie -…
Czytaj więcej...

Budowa Wersalu – dalszy opis

Charles Le Brun (1619-1690) był uczniem Voueta, mala- rzem-dekoratorem. Przed przybyciem do Wersalu znany już był jako dekorator wielu pałaców, a w Vaux-le-Vicomte objawił duże zdolności organizatorskie i „reżyserskie”: on to organizował słynne festyny na zamku ministra Fouqueta, które tak bardzo drażniły króla. Po przybyciu do Wersalu szybko…
Czytaj więcej...

Okres rozwoju rzeźby romańskiej cz. II

W produkcji obu ośrodków napotykamy przede wszystkim pewien element wspólny - antepedium ołtarzowe. Dekoratorzy od dawna kierowali wszystkie swoje wysiłki na ozdobę ołtarza, tego istotnego przedmiotu kultu. Używano drogocennego materiału, o ile to było możliwe, a temat był zawsze wzniosły i budujący: najczęściej Chrystus na majestacie w otoczeniu…
Czytaj więcej...

Porównywanie malarzy do stylu Rubensa

Był to zresztą rys znamienny dla całej ówczesnej arystokracji angielskiej, który doskonale umiał podkreślić malarz. Jego portrety książąt, hrabiów i lordów, jeśli nie przedstawiają pyszałków, to w każdym razie uderzają owym dystansem, jakim w życiu starali się oni odgrodzić od tłumu. Zdarzają się wyjątki, jak np. Portret lorda Whartona, ale…
Czytaj więcej...

Jaka jest geneza sklepienia krzyżowo-żebrowego

Zachód. - Mamy więc jeszcze jeden przykład świadczący o poważnym wkładzie Wschodu w sztukę średniowiecznego Zachodu. Jednak należy postawić zagadnienie wstępne przed rozważeniem całości problemu. Czy krzyż żebrowy albo przynajmniej przekątne łuki wzmacniające nie były znane Rzymianom? Tak - mówi Formigé (BM, 1913), który upodabnia do systemu…
Czytaj więcej...

Dorobek artystyczny J. P. Prud’hona

Hubert Robert (1733 - 1808), z pokolenia Fragonarda i Greuze’a, jest artystą o jeszczeT&ardziej różnorodnych tendencjach twórczych, być może i dlatego, że jego indywidualność nie była zbyt silna. Pracował szybko, starał się uczynić zadość wszystkim zamówieniom, a tym samym i wszystkim gustom swej epoki: łączy je więc w swej artystycznej…
Czytaj więcej...